LIFE-IP NATURA.SI bo prispeval k izboljšanju upravljanja celotne mreže Natura 2000, saj temelji na sodelovanju med različnimi sektorji in deležniki.
Na osmih izbranih pilotnih območjih Natura 2000 14 partnerjev projekta izvaja različne akcije na terenu za izboljšanje stanja v naravi.
Pilotna območja: Ličenca pri Poljčanah (SI3000214), Volčeke (SI3000213), Boč, Haloze in Donačka gora (SI3000118), Dravinja s pritoki (SI3000306), Dravinjska dolina (SI5000005), Slovenska Istra (SI3000212), Kamniško – Savinjske Alpe (SI3000264), Grintovci (SI5000024).
Splošni cilji: okrepljena implementacija Programa opravljanja z Naturo 2000 v Sloveniji, izboljšanje stanja ohranjenosti izbranih Natura vrst in habitatnih tipov, vzpostavitev dolgoročnega k rezultatom usmerjenega upravljanja z Naturo 2000, dobro sodelovanje in redno komuniciranje med oblikovalci politik in inštitucijami odgovornimi za implementacijo ukrepov PUN 2000 vključno z dobro razvito svetovalno službo ter okrepljeno sodelovanje z lastniki zemljišč, raziskovalnimi ustanovami, strokovnjaki, prostovoljci in nevladnimi organizacijami.
Specifični cilji: izboljšano stanje ohranjenosti izbranih Natura 2000 vrst in habitatnih tipov z implementacijo izbranih ukrepov iz PUN 2000, okrepljeno upravljanje Nature 2000 in okrepljeno izvajanje ukrepov iz PUN 2000 s krepitvijo zmogljivosti ključnih akterjev, povečanje znanja o izbranih vrstah in habitatnih tipih, ter Natura območjih preko okrepljenega in bolj učinkovitega monitoringa z vzpostavitvijo dolgoročno vzdržne sheme nacionalnenga monitoringa ter povečanje ozaveščenosti in informiranosti o vrstah, habitatnih tipih in območjih Natura 2000.
Projekt LIFE-IP NATURA.SI sofinancirata Evropska unija iz sredstev programa LIFE ter Ministrstvo za okolje in prostor.
Delovanje naših strokovnjakov je organizirano v različnih sklopih oziroma t. i. akcijah:
A. Pripravljalne akcije
A.1 Priprava načrtov za varstvene ukrepe na izbranih območjih Natura 2000
Na podlagi ocene stanja ciljnih vrst na izbranih območjih Natura 2000 bomo izdelali načrte ter predlagali mesta za varstvene ukrepe za izboljšanje stanja njihovih populacij v naravi.
METULJI:
- Slovenska Istra: hromi volnoritec (Eriogaster catax);
- Slovenska Istra: travniški postavnež (Euphydryas aurinia) in barjanski okarček (Coenonympha oedippus) (v sodelovanju z raziskovalci Oddelka za biologijo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani);
- Dravinja s pritoki: strašničin (Phengaris teleius) in temni mravljiščar (Phengaris nausithous) ter travniški postavnež (Euphydryas aurinia) (v sodelovanju z raziskovalci Oddelka za biologijo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani);
- Ličenca pri Poljčanah: strašničin (Phengaris teleius) in temni mravljiščar (Phengaris nausithous) ter travniški postavnež (Euphydryas aurinia) (v sodelovanju z raziskovalci Oddelka za biologijo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani);
- Volčeke: strašničin (Phengaris teleius) in temni mravljiščar (Phengaris nausithous) (v sodelovanju z raziskovalci Oddelka za biologijo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani);
KAČJI PASTIRJI:
- Ličenca pri Poljčanah: dristavični spreletavec (Leucorrhinia pectoralis);
- Dravinja s pritoki: kačji potočnik (Ophiogomphus cecilia);
ŠKOLJKE:
- Ličenca pri Poljčanah: navadni škržek (Unio crassus);
- Volčeke: navadni škržek (Unio crassus);
POTOČNI RAKI:
- Slovenska Istra: koščenec (Austropotamobius pallipes);
- Kamniško-Savinjske Alpe: koščak (Austropotamobius torrentium);
DVOŽIVKE:
- Slovenska Istra: hribski urh (Bombina variegata), veliki pupek (Triturus carnifex) in laška žaba (Rana latastei);
- Ličenca pri Poljčanah: hribski urh (Bombina variegata);
PLAZILCI:
- Slovenska Istra: močvirska sklednica (Emys orbicularis);
A.2 Pripravljalne aktivnosti za ohranjanje netopirjev v stavbah kulturne dediščine
Pripravili bomo knjižico
Netopirji v stavbah kulturne dediščine. Na terenu bomo pregledali več 100 stavb in ocenili njihovo »obremenjenost« z gvanom netopirjev ter izdelali ocenjevalno lestvico za »obremenjenost« stavb z netopirji. Naredili bomo tudi načrt za izvedbo manjših izboljšanj notranjosti stavb z namenom omilitve onesnaževanja stavb. Rezultate bomo sproti predstavljali na sestankih Svetovalnega odbora EUROBATS in na različnih strokovnih simpozijih.
A.3 Analiza izvajanja Programa upravljanja območij Natura 2000 (2014-2020)
Partnerjem na projektu bomo nudili strokovno pomoč pri analizi izvajanja PUN 2000 za različne živalske skupine.
A.4 Pripravljalne aktivnosti za okrepljeno in izboljšano izvajanje Programa upravljanja območij Natura 2000 (2014-2020) na terenu
Partnerjem na projektu bomo nudili strokovno podporo pri izboljšanju načrta izvajanja ohranitvenih ukrepov iz PUN 2000 na terenu.
C. Izvedba varstvenih oz. ohranitvenih ukrepov
C.1 Izvajanje ohranitvenih ukrepov na pilotnih območjih Natura 2000
Nudili bomo strokovno podporo pri izvajanju ohranitvenih ukrepov na pilotnih območjih Natura 2000.
C.2 Ukrepi za zmanjševanje napetosti upravljalcev stavb kulturne dediščine zaradi prisotnosti netopirjev
S posegi v izbrane stavbe bomo s partnerji na projektu poizkusili omejiti onesnaževanje z netopirskim gvanom in s tem vplivati na upravljalce stavb, da ne bi nasprotovali prisotnosti netopirjev.
C.3 Priprava Programa upravljanja območij Natura 2000 za novo obdobje financiranja (2021–2027)
Nudili bomo strokovno podporo za izbrane skupine živali.
C.4 Okrepljeno izvajanje Programa upravljanja območij Natura 2000 na terenu
Nudili bomo strokovno podporo.
C.5 Usposabljanje zaposlenih za izboljšano upravljanje območij Natura 2000
S strokovnim znanjem bomo sodelovali pri izobraževanju vseh, ki upravljajo z območji Natura 2000.
C.7 Razvoj in preizkušanje novih protokolov za monitoring
Za izbrane vrste živali, za katere shema nacionalnega monitoringa še ne obstaja, bomo razvili in preizkusili nove protokole za monitoring. Tako bomo predlagali sheme nacionalnega monitoringa za močvirsko sklednico, hromega volnoritca, kačjega potočnika in dristavičnega spreletavca ter dopolnili obstoječo shemo nacionalnega monitoringa za nižinskega urha.
D. Monitoring učinkov projekta
D.1 Spremljanje učinkov projektnih aktivnosti na izbrane vrste in habitatne tipe
Za izbrane skupine živali (dvoživke, kačje pastirje, metulje, školjke in potočne rake) bomo na izbranih pilotnih območjih spremljali učinke izvedenih ohranitvenih ukrepov.
E. Ozaveščanje javnosti in širjenje rezultatov projekta
E.1 Načrtovanje komuniciranja
Sodelovali bomo pri komunikacijskih dejavnostih s strokovnimi nasveti za izbrane skupine živali.
E.4 Komunikacijska podpora varstvenim aktivnostim
Sodelovali bomo pri komunikacijskih dejavnostih s strokovnimi nasveti za izbrane skupine živali.