V Evropi spadajo vrste vezane na vodne ekosisteme med najbolj ogrožene glede na EU Rdeče sezname. Vodni mehkužci (školjke in polži) celinskih vod so s 44 % ogroženih vrst v Evropi najbolj ogrožena skupina živali, od ostalih presojanih skupin pa jim sledijo sladkovodne ribe (37 %), dvoživke (23 %), plazilci (19 %), sesalci (15 %), kačji pastirji (15 %), ptice (13 %), metulji (9%) in vodne rastline (7%). Med njimi je le del vrst s
Priloge II Direktive habitatih, ki so osnova za opredelitev Natura 2000 območij. V Sloveniji Natura 2000 območja prestavljajo 37 % površine države, številne vrste pa so na teh območjih v slabem stanju.
Projekt »Še smo tu!« je nadaljevanje aktivnosti projektov »Ujemite naravo!« in »Invazivke nikoli ne počivajo«, v katerega smo združili vsebine, ki jih je pomembno nadaljevati.
V projektu nadaljujemo z zbiranjem podatkov o enostavno prepoznavnih vrstah s pomočjo vključevanja ljudi v t.i. koncept ljudske znanosti (Citizen Science), kot strokovne organizacije pa bomo tudi sami aktivno zbirali podatke o redkih, ogroženih in invazivnih vrstah. Tako bo projekt prispeval tudi k izpolnjevanju obveznosti Republike Slovenije na področju zgodnjega odkrivanja in preprečevanja širjenja invazivnih vrst, izhajajočih iz
Uredbe (EU) št. 1143/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. oktobra 2014 o preprečevanju in obvladovanju vnosa in širjenja invazivnih tujerodnih vrst.
Zavedanje o ogroženosti naših »paradnih skupin« stoječih vod dvoživk in kačjih pastirjev ter tudi plazilcev je v družbi upadlo, zato ohranjamo komunikacijo o teh skupinah, še bolj pa o njihovem življenjskem prostoru. Ker je pri ljudeh še vedno prisoten strah pred kačami, a jih zaradi vedno večjega zavedanja o njihovi ogroženosti in funkciji v ekosistemu ne želijo več pobijati, nadaljujemo s projektom Kačofon.
Projekt je namenjen vsem prebivalcem in obiskovalcem Slovenije. Aktivno ozaveščanje in izobraževanje o pomenu lokalne biodiverzitete in narave je izjemno pomembno in eden glavnih ciljev, ki bo pripomogel k boljšemu poznavanju in odpravljanju predsodkov ter neprimernega ravnanja, ki lahko ogroža nekatere vrste. Želimo si kritične razmišljujoče družbe, ki bo prepoznala negativen vpliv in posledice širjenja invazivnih vrst v Sloveniji ter pokazala zanimanje in srkala znanje o ogroženih vrstah v Sloveniji.
Projekt »Še smo tu! – Domorodne vrste še nismo izrinjene« sofinancira Ministrstvo za okolje in prostor.