O projektu
Tujerodne vrste so v svetovnem merilu vroča tema, s katero se različne stroke ukvarjajo zadnjih nekaj desetletij. Najbolj je izpostavljena problematika tujerodnih invazivnih vrst, ki so danes prepoznane kot eden od najpomembnejših razlogov za upadanje biodiverzitete. V projektu smo zato s številnimi strokovnjaki s področja biologije združili obstoječe znanje o tujerodnih vrstah v Sloveniji.
Rezultati
V podatkovno zbirko smo uredili vse zbrane podatke o pojavljanju tujerodnih vrst v Sloveniji (blizu 1.000 tujerodnih vrst rastlin, rakov celinskih voda, pajkov, stenic, dvokrilcev, hroščev, kožekrilcev, metuljev, rib, ptic in sesalcev). Organizacija podatkov v podatkovni zbirki je posameznim avtorjem omogočila, da so lahko za vsako vrsto podali tudi prvi datum pojavljanja v Sloveniji.
Obdelali smo problematiko tujerodnih vrst rib v celinskih vodah v Sloveniji in pri tem zbrali podatke o njihovem pojavljanju, o načinu ogrožanja avtohtonih vrst in njihovih habitatov, ugotovili vektorje vnosa vrst v Slovenijo in načine širjenja, analizirali možnosti monitoringa in predlagali načine nadzora in možnosti za odstranjevanje ali omejevanje širjenja.
Dodatne informacije
Poročila
- Govedič, M., 2012. Tujerodne vrste rib (Pisces) v celinskih vodah v Sloveniji. V: Jogan, N., M. Bačič & S. Strgulc Krajšek (ur.), Neobiota Slovenije (končno poročilo), str. 233–242, Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani, Ljubljana.