O projektu
Projekt ALARM je ob boljšem razumevanju kopenske in sladkovodne biotske pestrosti ter delovanja ekosistemov razvil in testiral metode in protokole za ocenjevanje okoljskih tveganj v velikih merilih z namenom zmanjševanja neposrednih in posrednih vplivov človeka.
Raziskave so bile usmerjene v oceno in predvidevanje sprememb v biotski raznovrstnosti in sprememb v strukturi, funkciji in dinamiki ekosistemov. V povezavi z ekosistemsko vlogo so bili vključeni odnosi med družbo, ekonomijo in biotsko raznovrstnostjo. Posebej so bila obravnavana tveganja, ki izhajajo iz spremembe klime, invazijskih vrst in izgube opraševalcev v okviru sedanjih in bodočih vzorcev rabe tal. Število testnih študij o okoljskih tveganjih omenjenih dejavnikov se nenehno povečuje, kar omogoča izboljšano razumevanje, kako ti delujejo posamično in kako vplivajo na živi svet. Znanje o kumulativnem vplivu vseh naštetih dejavnikov pa je razmeroma majhno.
Projekt ALARM je bila prva raziskovalna pobuda, ki dosega kritično maso znanja in ljudi za razumevanje tega vpliva in njegovih posledic. Ocene tveganj v projektu ALARM so hierarhične na različnih organizacijskih (rodovi, vrste, ekosistemi), časovnih (sezonskih, letnih, desetletnih) in prostorskih (habitat, regija, kontinent) ravneh, tako kot jih določa resolucija trenutnih testnih študij in podatkovnih zbirk. Socioekonomski vidik je kot presečna tema prispeval k integraciji in izdelavi orodij in metod za oceno skupnih tveganj. Obenem so bili razviti instrumenti za razlago tveganj, ki jih prinaša zmanjševanje biotske pestrosti, končnim uporabnikom in nakazane možnosti razumne politike za omejevanje njihovih posledic.
Dodatne informacije
Publikacije
- Settele, J., L. Penev, T. Georgiev, R. Grabaum, V. Grobelnik, V. Hammen, S. Klotz, M. Kotarac & I. Kühn (Eds.), 2009. Atlas of Biodiversity Risk. Pensoft Publishers, Sofia-Moscow. 300 pp.