Monitoring vrst in habitatnih tipov
Monitoring vrst in habitatnih tipov je v Sloveniji predpisan z
Zakonom o ohranjanju narave, dodatno pa še z
Uredbo o zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah,
Uredbo o zavarovanih prosto živečih rastlinskih vrstah in
Uredbo o posebnih varstvenih območjih (območjih Natura 2000).
Imamo izkušnje za pripravo načrtov monitoringa, vzpostavljanjem in izvajanjem obsežnih monitoringov vrst (dnevni metulji, kačji pastirji, potočni raki, dvoživke, netopirji) na območju celotne države. Naročnik teh monitoringov je država (MOP).
Izvajanje monitoringov ohranitvenega stanja vrst in habitatnih tipov predstavlja pomemben del aktivnosti v varovanih (Natura 2000 in zavarovanih) območjih. Pomembni pa so tudi monitoringi uspešnosti izvajanja naravovarstvenih aktivnosti in ukrepov za posamezne vrste in habitatne tipe v okviru različnih projektov (npr. Life Narava) ali po izvedenih posegih (npr. monitoring po gradnji oz. v fazi obratovanja avtocest).
V okviru monitoringov lahko ugotavljamo ohranitveno stanje populacij vrst in habitatnih tipov ter ocene trendov in uspešnosti izvedbe različnih ukrepov ter aktivnosti na nekem območju. V dogovoru z naročnikom pripravimo primeren načrt monitoringa glede na zastavljene cilje.
MONITORING EVROPSKO POMEMBNIH VRST NA OBMOČJU CELOTNE DRŽAVE
Z vstopom v Evropsko unijo je država Slovenija prevzela tudi obveznost poročanja o stanju vrst in habitatnih tipov z
Direktive o habitatih. V okviru tega smo pripravili prve načrte - vzpostavitve monitoringa netopirjev, potočnih rakov ter kvalifikacijskih vrst dvoživk in kačjih pastirjev, sodelovali pa smo tudi pri vzpostavitvi monitoringa kvalifikacijskih vrst metuljev.
V naslednjih letih so sledili razpisi monitoringov za različne skupine oz. vrste, od katerih jih kar nekaj izvajamo (netopirji, potočni raki, kačji pastirji, metulji), pri drugih pa sodelujemo (hrošči).
Naši naročniki: Ministrstvo za okolje in prostor (MOP).
MONITORING VRST IN HABITATNIH TIPOV V VAROVANIH OBMOČJIH
Upravljavci zavarovanih območij imajo nalogo spremljati stanje biotske pestrosti, ciljnih vrst in habitatnih tipov ter ocenjevati njihove trende. Na podlagi razpisov sodelujemo tako pri pripravi načrtov monitoringov in načrtov upravljanja, kot tudi pri njihovi izvedbi.
Na Natura 2000 območjih se mora predvsem pri izvajanju različnih naravovarstvenih projektov spremljati stanje kvalifikacijskih vrst in habitatnih tipov, s katerim se preverja uspešnost izvajanja ukrepov (npr. vzpostavitve in obnovitve vodnih habitatov vrst, primerno vzdrževanje in vzpostavitev ekstenzivnih travišč).
Naši naročniki: Zavod RS za varstvo narave (ZRSVN), parki (KP Goričko, KP Ljubljansko barje, RP Škocjanske jame), občine (Črnomelj, Ljubljana).
MONITORING VRST IN HABITATNIH TIPOV MED OBRATOVANJEM
Pri posegih v okolje je v skladu z Uredbo o državnih prostorskih načrtih ali okoljevarstvenimi in naravovarstvenimi soglasji predviden monitoring območja posega med obratovanjem za izbrane vrste in habitatne tipe oz. monitoring uspešnosti izvedenih omilitvenih ukrepov in/ali nadomestnih habitatov.
Imamo več kot petnajstletne izkušnje na področju monitoringa med obratovanjem pri izgradnji infrastrukturnih projektov državnega pomena (avtoceste, ceste, daljnovodi, hidroelektrarne, vojaško vadbišče).
Naši naročniki: Ministrstvo za obrambo (MO), Družba za avtoceste v Republiki Sloveniji (DARS).